Дрова з вільхи: характеристика та властивості деревини

Дрова з вільхи: характеристика та властивості деревини

Вільху відносять до м'яких пород із середньою теплотворністю та температурою горіння. У цифрах це виражається так:

Теплотворність 

(при 20% вологості)

2022 ккал/дм3

Щільність

(при 20% вологості)

460-540 кг/м3

Жаропродуктивність

46%

Температура горіння

552 оС

Зольність

1-2%


Її найчастіше замовляють для опалення камінів, мангалів та лазень, тому що головна цінність полягає в ароматі та красі цих дров.

Особливості складу. У складі деревини вільхи є поліфеноли - рослинні полімери з антиоксидантними властивостями. Коли дерево зрубують, поліфеноли реагують з киснем повітря і стають яскраво-жовтогарячими або червоними. Продукти реакції, які називаються флобафенами, захищають дерево від руйнування. Ось чому свої властивості вільха зберігає протягом кількох років навіть на вулиці.

Ще у вільховій деревині містяться таніди – дубильні речовини, майже як у дуба. Завдяки їм вільха в природі росте на болотах та топях, а в дровниці не руйнується під впливом вогкості. Втім, це не означає, що вільху можна зберігати абияк: сирі дрова буде складніше розпалити, а нижні поліни почнуть підгнивати.

Швидкість горіння. У дрів вільхи щільністьсередньо-низька: 460-540 кг/м3. Більше, ніж у липи (490 кг/м3), але менше, ніж у берези (550-650 кг/м3). Тому вона швидко спалахує, але й швидко прогорає.

Щільність. Ще одна властивість, за яку вільху цінують столяри та різьбярі по дереву - це однакова щільність внутрішніх та зовнішніх шарів. Це означає, що при висиханні колода не розтріскується. Тим, хто купує вільху на дрова, ця особливість є характерною ознакою породи. Сухе поліно з осики, наприклад, буде покрите тріщинами на поперечному зрізі, а з вільхи - ні.

Дрова з вільхи: плюси та мінуси

Плюси

Мінус

+ Не димить

+ Не “стріляє”

+ Очищає труби від нагару

+ Надає полум'ю червоні відтінки

+ Зберігається 3-10 років

+ Доступна ціна

- Прогоряє протягом 2 годин

- Невисока щільність

Де найкраще розкриваються властивості деревини вільхи?

Мангал. Вільхові поліна, перетворюючись на вугілля, передають пряний запах серпанку смаженому м'ясу та овочам. Спеки від вільхи вистачить для ніжної курятини, сосисок, печінки, печериць або болгарського перцю.

Камін. Чули вираз: “вільха - царські дрова”? Воно виникло за часів, коли царські особи опалювали ними свої апартаменти. Їх обирали за відсутність диму та гарне спокійне полум'я з червоними відблисками. Можна наблизитись до естетики монарших палаців, замовивши вільхові поліна для свого каміна.

Коптильня.  Якщо коптити продукти на вільхових трісках, воно набуває золотистої скоринки і пікантного гірко-пряного аромату. Що можна коптити на вільсі? - та що завгодно, від помідорів та ковбаси до устриць та кальмарів.

Ланцюг. Традиційна лазня "по-чорному" топиться саме вільхою. Чому по-чорному? - Бо вогнище стоїть прямо в парній. Перебувати в такій лазні можна тільки в тому випадку, якщо від дров не виходить кіптяву і чадний газ. Як “царська” деревина, вільха не тільки не коптить, а й насичує повітря антибактеріальними речовинами та імуностимуляторами. Те, що треба для оздоровлення та приємного вечора у лазні.

Як визначити вільху?

Складніше відрізнити вільху від осики та липи - схожих листяних порід без вираженої серцевини. У випадку дров відмітні ознаки у вигляді квітів і листя відсутні, тому зосередимося на корі та деревині.

 

Вільха:

  • Свіжі поліни яскраво-жовтогарячого кольору, сухі - рожевого
  • Немає радіальних тріщин на сухих полінах
  • Кора світло-або темно-сіра, тонка, з “вузликами”
  • Немає різниці між серцевинною та бічною частиною
  • Червоні поздовжні прожилки
  • Річні кільця тонкі, червоні

 

Осіна:

  • Майже біла деревина
  • Кора гладка, сіро-зелена
  • Немає серцевих променів (прожилок)
  • Радіальні тріщини

 

Липа

  • Світло-жовта деревина
  • Радіальні тріщини на сухих полінах
  • Річні кільця видно, але слабо
  • Кора сіра, з тріщинами, середньої товщини

Сіра та чорна вільха: характеристика та відмінності

В Україні росте понад 40 видів вільхи, але чорна та сіра – найпоширеніші. Обидва ці види ростуть на вологих ґрунтах: на річках або болотах. Обидва червоніють на зрізі. Але чорна вільха має темну, майже чорну кору, а сіра – світлішу. Також чорна вільха щільніша і стійкіша до гнильних грибків і бактерій. З цих причин, а ще тому, що стовбури біля чорного різновиду виростають більш рівними та придатними для виробництва пиломатеріалів, на дрова зазвичай йде сіра вільха.

Де замовити?

Звертайтеся до нас за ароматними вільховими дровами. Наша компанія купує перевірений ліс у місцевих безпечних лісгоспах. Ми заздалегідь заготовляємо дрова, щоб надати вам великий вибір добротного палива до опалювального сезону. Можна замовити колоті дрова та цурки, навалом або складені (складометр), у сітці або в ящику.

Служба доставки працює по всій Київській області 7 днів на тиждень. Ми цінуємо ваш час і приїжджаємо саме тоді, коли домовилися.

Дзвоніть за телефонами, вказаними на сайті, або зробіть замовлення в один клік.

Схожі статті
19.04.2023
Властивості деревини: чим відрізняються різні породи?
Властивості деревини: чим відрізняються різні породи?
Властивості деревини можуть помітно відрізнятися залежно від породи дерева. Одні мають відповідні якості для будівництва, інші - для виготовлення музичних інструментів, треті і зовсім доцільно використовувати тільки у вигляді палива. Ни..
21.06.2023
Теплотворна здатність дров різних порід
Теплотворна здатність дров різних порід
Якщо ви використовуєте деревні поліна не тільки для того, щоб милуватися вогнем каміна, а ще й для обігріву приміщення, вас напевно цікавить такий параметр, як температура горіння дров. Він показує, наскільки ефективним буде паливо, скільки жару воно..
Нові статті
16.10.2023
Паливні брикети чи дрова: що краще?
Паливні брикети чи дрова: що краще?
Якщо у вас є твердопаливне обладнання, то рано чи пізно вас зацікавить питання: паливні брикети чи дрова – що з цих видів палива зручніше та вигідніше. Щоб дізнатися відповідь на це питання, слід порівняти дрова та брикети за основними критеріями, що ..
12.07.2023
Як краще купувати колоті дрова - у кубометрах чи складометрах?
Як краще купувати колоті дрова - у кубометрах чи складометрах?
Одвічна дилема покупців твердого палива – в якій одиниці обсягу вигідніше купити колоті дрова? Як порахувати, скільки коштує куб дров, а за скільки можна купити складометр? І чи є взагалі різниця між цими поняттями? Що таке кубометр дров? Кубічний мет..
09.07.2023
Як правильно топити дровами
Як правильно топити дровами
Жителі Київщини стикаються із необхідністю опалювати житло дровами, і для багатьох це вперше. Опалення дровами – це нескладно та надійно: їх ніхто не відключить та не забере. Для тих, хто нещодавно переїхав до сільського будиночка чи котеджу з твердопалив..