Кубатурник пиломатеріалів

Кубатурник пиломатеріалів

Кубатура бруса: таблиця для виробів довжиною 4 м


Таблиця кубатури для обрізного бруса 6 м


Кубатура дощок: таблиця для виробів довжиною 4 м


Кубатурник обрізної дошки 6 м: табличні значення


Кубатурник необрізної дошки - таблиця

Довжина, м

Товщина необрізної дошки, мм

Обсяг, м3

Середня ширина, мм

4

25

0,0196

190

40

0,033

210

50

0,047

230

6

25

0,0294

190

40

0.05

210

50

0.071

230

Що таке кубатурник пиломатеріалів і для чого він потрібен?

Якщо коротко - це таблиця, за допомогою якої можна швидко визначити об'єм і кількість бруса або дошки.

Пиломатеріали продаються за обсягом, але в тому самому обсязі кількість деталей буде різною.

Для обшивки стін або споруди каркаса визначають площу поверхні під обшивку або вважають кількість окремих деталей. Щоб не промахнутися із замовленням, потрібно правильно перевести ці значення об'єм з урахуванням перерізу дошки або бруса. Можна порахувати самостійно за формулою, але з таблицею кубатури пиломатеріалів це буде швидше та простіше.

Як користуватися таблицею кубатури?

Для будівництва дачі або будинку найчастіше замовляють пиломатеріали довжиною 4 і 6 м. Все, що довше, проблематично доставити, а коротше - незручно використовувати. Тому наша таблиця кубатур дощок включає саме ці значення.

Щоб отримати всі дані про вибраний розмір дошки, потрібно просто знайти його в таблиці. Ви відразу дізнаєтесь, скільки штук в одному кубі, скільки погонних метрів, яка площа та об'єм однієї деталі.

Кубатура пиломатеріалів розраховується окремо для бруса, обрізної та необрізної дошки, тому що вони по-різному обробляються та мають різну форму.

Як використовувати кубатурник дошки: приклад із парканними дошками

Наприклад, вам потрібно відремонтувати ділянку паркану 20х2,5 м. Ви вибрали дошки 20х150 мм - досить широкі і товсті для цього завдання. Враховуючи висоту паркану, зручніше буде взяти деталі довжиною 6 м, щоб після підрізування залишалися обрізки, які також можна буде пустити в справу.

  1. Спочатку визначаємо площу поверхні. Площа забору: 20 м х 2,5 м = 50 м2.
  2. Визначаємо обсяг замовлення. Припустимо, планується розташовувати дошки стик у стик, так що загальна площа дощок дорівнює площі стін - 50 м2. Знаючи товщину дошки, вважаємо загальний об'єм пиломатеріалів: 50 м2/0,02 м = 1 м3. Можна взяти 1,1 м3 щоб був невеликий запас. В даному випадку ширина дошки не впливає на загальну кубатуру, але впливає на кількість деталей в 1 м3.
  3. Перекладаємо у кількість дощок. Беремо кубатурник обрізної дошки і з'ясовуємо, що в одному кубометрі міститься 55,6 дощок розміром 20х150х6000 мм, а одна дошка має об'єм 0,018 м. Ця інформація допоможе вам перевірити точність відвантаження замовлення або точно спланувати розкрій пиломатеріалів.

Кубатурник бруса використовують за тією ж логікою. Оскільки брус у будівництві йде на елементи каркасу або решетування, його підрахунок часто ведеться погонними метрами, а не площею. У такому разі за основну величину береться розмір деталі та необхідна кількість погонних метрів (або виробів певної довжини, кому як зручніше). Далі йдуть такі самі розрахунки за допомогою таблиці кубатури.

Кубатурник дошки необрізний: нюанси застосування

Необрізну дошку беруть для технічних робіт на будівництві: зведення лісів, опалубки, тимчасових навісів, обрешітки покрівлі і т.д. Іноді дошку з гарним “живим краєм” використовують як матеріал для забору, зовнішніх стін будинку або покрівлі для альтанки.

Різні необрізні дошки сильно розрізняються по ширині та формі. Якщо дошка вирізана з центру колоди, її ширина буде приблизно однакова, а якщо розпил прийшовся ближче до краю - один край буде відчутно вже іншого. Більше того, навіть дошки центрального розпилу матимуть різну ширину, тому що колоди, очевидно, бувають різні.

Тому, на відміну від обрізного пиломатеріалу, для такої дошки не можна вирахувати кубатуру на підставі параметрів однієї дошки. Можна визначити площу, яку потрібно обшити дошками, та помножити її на бажану товщину дощок.

Усереднену ширину окремих необрізних дощок визначають у центрі їх довжини, щоб не застосовувати хитромудру формулу розрахунку для пиломатеріалу складної трапецієподібної форми. І для обрізних, і для необрізних пиломатеріалів товщина вимірюється за п'ятнадцять сантиметрів від торця виробу.

Як тоді дізнатися об'єм штабеля необрізної дошки?

Кубометр пиломатеріалів буває щільний і складальний. Щільний куб визначає обсяг штабеля щільно складених дощок або бруса, без проміжків. Ця величина відповідає дійсності тільки у випадку обрізного пиломатеріалу, тобто строго квадратних або прямокутних деталей, обпиляних з усіх боків.

Необрізні дошки, у яких є кора на одній або двох боковинах, неможливо укласти щільно, а ще вони звужуються від одного краю до іншого. Тому для підрахунку необрізних дощок вводиться така величина, як складковий кубометр. Він прибирає необхідність вимірювати кожну дошку та визначати її точний об'єм, що дуже зручно для такого неоднорідного матеріалу, як необрізна дошка. Об'єм складає простий добуток довжини, ширини і висоти цього пакета.

Можна перевести значення зі складальних кубометрів в щільні, домноживши складковий кубометр на коефіцієнт повнодеревини. Він залежить від породи дерева та розмірів деталей і варіює від 0,5 до 0,8, у середньому 0,63. Тобто в 1 складковому кубі необрізної дошки приблизно 0,63 куб чистої деревини.

Далі, якщо ви плануєте обробляти матеріал на пилорамі, щоб отримати обрізну дошку, можна прикинути, скільки піде у відходи. У середньому це 20% щільного об'єму, тому потрібно брати на 20% більше бажаного об'єму обрізних дощок.

Коментарі
Нові статті
29.11.2022
Як правильно топити дровами
Як правильно топити дровами
Жителі Київщини стикаються із необхідністю опалювати житло дровами, і для багатьох це вперше. Опалення дровами – це нескладно та надійно: їх ніхто не відключить та не забере. Для тих, хто нещодавно переїхав до сільського будиночка чи котеджу з твердопалив..
29.11.2022
Заготівля та зберігання дров
Заготівля та зберігання дров
Цього року заготівля дров в Україні потрібна не лише сільським мешканцям, а й тим городянам, хто не хоче сподіватися на нестабільну нині електрику та газ. Отже, ви купили буржуйку або твердопаливний котел, перебудували свою опалювальну систему та шукаєте,..
11.11.2022
Які дрова кращі
Які дрова кращі
Які дрова краще? Поради від пічників та шашличників Як правильно відповісти на запитання «які дрова краще»? «Дивлячись для чого». Для опалення — щоб довше горіли і менше коптили, для мангалу — щоб довше тліли і пахли, для парилки — щоб потім дихало лег..