Теплотворна здатність дров різних порід

Теплотворна здатність дров різних порід
Якщо ви використовуєте деревні поліна не тільки для того, щоб милуватися вогнем каміна, а ще й для обігріву приміщення, вас напевно цікавить такий параметр, як температура горіння дров. Він показує, наскільки ефективним буде паливо, скільки жару воно віддаватиме. Виходячи з температури горіння певних порід дров, ми отримуємо показник теплотворної здатності палива, який визначає якість тих чи інших дров для опалення.

Теплотворна здатність різних видів палива

Познайомимося для початку із теплотворністю різних джерел тепла, популярних у нинішньому сучасному світі.

Теплотворність вугілля

Вугілля – чудова альтернатива електроенергії та природному газу, які постачаються владою. Також вугілля видобувається практично безперервно, тоді як залежні джерела енергії можуть бути вимкнені, перервані або відключені зовсім. Використання антрациту різних фракцій дає можливість коригувати температуру в будинку, подачу палива в котел та отримувати вищий ККД від опалювального обладнання. Теплотворність вугілля визначається в калоріях з 1 кг палива, в антрациту цей показник становить від 7000 і досягає до 9000 ккал/кг залежно від виду вугілля і місця його зародження. Висока теплотворність кам'яного вугілля дозволяє прогріти великий будинок у розпал опалювального сезону за короткий час.

Теплотворність газу

Наразі опалення приміщення газом є поширеним методом забезпечення себе теплом холодної пори року без зайвих витрат сил на обробку палива. Газ надходить до будинку вже у готовому вигляді, і всі зусилля на його експлуатацію полягають у тому, щоб відкрити кран та увімкнути кнопку на газовому котлі. Але вартість газу метану настільки висока і зростає з кожним роком, що багато хто вирішує переходити на більш економічний та незалежний спосіб добування джерела тепла в будинку. Але за свою ціну газ віддає і більшу кількість кілокалорій із 1 м3. І, якби не складні постачання газу до країни та економічні проблеми, а також шкода для екології від вивільнення метану в атмосферу, можливо, природний газ був би безальтернативним джерелом тепла. Теплотворність газу – це кількість тепла, що виділяє при згорянні 1 м3 газу. У середньому показник калорійності метану становить близько 7600-7900 ккал/м3.

Теплотворність дров

Теплотворна здатність дров безпосередньо залежить від породи деревини, вологості полін та об'єму повітря, що надходить у топку. Питома теплотворність дров обчислюється шляхом одержання теплової енергії після згоряння певної кількості дров. Здатність виділяти ту чи іншу кількість тепла вказує така характеристика, як калорійність дров. Одна калорія дорівнює обсягу теплової енергії, здатного нагріти 1 г води на 1 оС.

Теплотворність дров, таблиця показників найпопулярніших порід деревини:

Порода дров Теплотворна здатність, ккал/дм3
Дуб 2500
Граб 2500
Акація 2680
Береза 2200
Сосна 1800
Вільха 2000

Порівняння теплотворності дров та газу

Щоб порівняти теплотворність дров та газу підрахуємо витрату палива на будинок площею 100 квадратів. Витрата газу залежить від наявності приладів у будинку – котла, плити, бойлера та інших газових апаратів. Вважається, що якщо топити котлом потужністю 10 кВт цілий місяць без зупинки, набираючи середню температуру, то на будинок піде близько 700-800 кубів залежно від утеплення приміщення. На день це виходить 23-27 м3 газу тільки на опалення. Якщо поділити на 100 м2, то на обігрів 1 м2 йде від 2-х до 3-х кубів газу.

Скільки дров замінюють 1 м3 газу

Тепер порівняємо витрати газу з витратою дров. Приблизна витрата дров на 100 м2 складає 10 кубів на сезон, що складається з 5 місяців холодної пори. Тобто 2 куби на місяць за високих показників утеплення будинку та розміреного обігріву приміщення. Якщо розділити 2 куби дров на 30 днів на місяць, то в день ми використовуємо 0,06 кубометрів дров для помірного опалення будинку в 100 м2. Судячи з того, що за один день можна використовувати або 3 куби газу, або 0,06 кубів дров, то 1 куб газу дорівнює 0,02 кубічних метрів твердого палива. Звичайно, варто враховувати, що ці показники будуть приблизно точними лише при застосуванні твердих порід дров – дуба чи граба, наприклад.

Тепловіддача дров: порівняльна таблиця

Однак те, наскільки ефективним буде паливо, залежить не лише від його калорійності, а й від тепловіддачі дров. Щільність деревних волокон та інші особливості впливають на те, який відсоток від температури горіння дерева воно віддаватиме у навколишнє середовище. Для порівняння ознайомтеся з такими даними: дуб - 900 оС, 75%; береза ​​- 816 оС, 68%; сосна - 624 оС, 52%; вільха - 552 оС, 46%; ялина – 600 оС, 50%. Це тепловіддача дров у таблиці, де ви можете бачити максимальну температуру горіння та відсоток жаропродуктивності.

Температура горіння дерева за різної вологості

Наведені вище дані можуть значно корелюватися, залежно від вологості полін. Чим вища вологість, тим нижчою буде теплотворність дров, оскільки частина енергії витрачається на випаровування вологи з палива. Наприклад, якщо калорійність сухого дуба – 4857, то при підвищенні вологості лише на 15% вона падає до 3660 калорій. А кількості енергії, яка витрачається на випаровування 15% вологи з кілограма дров, достатньо для нагрівання до кипіння 10 літрів води. Від вологості залежить і температура займання дерева – що більше води у волокнах деревини, то складніше її розпалити. Тому сирі поліна рекомендується використовувати лише тоді, коли вогонь добре розгорівся. Пам'ятайте про цей аспект, коли вибираєте дрова для топки. Відповідно, дані з таблиці можна використовувати лише для порівняльного аналізу, оскільки практично абсолютно сухих дров немає. Свіжозрубана деревина має вологість 45-65%, а через рік просушування в дровітні чурки все одно залишаються вологими на 15-20%. Деякі сорти деревини горять швидше, наочний приклад — березові дрова. Крім того, питома теплота згоряння дров залежатиме і від інших факторів, наприклад, конструкції печі або котла.

Теплота згоряння дров та подача повітря

Теплота згоряння дров знижується з обмеженням подачі кисню. Якщо ви використовуєте дрова із сосни, інформація нижче точно буде вам корисною. Кисень необхідний для підтримки процесу горіння, але часто його доступ перекривається заслінкою, щоб паливо перегорало повільніше. У результаті ми заощаджуємо на частоті підкидання палива, але не отримуємо від нього тепла. Так температура багаття з дров зазвичай вища, ніж температура згоряння полін у закритій топці. Щоб досягти максимальних показників, необхідно підтримувати співвідношення: З + 2Н2 + 2О2 = СО2 + 2Н2О + Q (теплота). При недостатній кількості кисню під час згоряння утворюється чадний газ, що йде в димар недопаленим. Щоб такого не траплялося, потрібно налаштувати роботу твердопаливного котла в максимальному режимі з достатньою кількістю повітря, що надходить. Істотно допомагає підвищити тепловіддачу встановлення буферної ємності. Як бачите, на те, наскільки тепло буде у вашій оселі взимку, впливає не тільки температура займання дерева, калорійність деревини та жаропродуктивність, але й стан полін, конструкція котла або пічки, ККД самого теплогенератора.Тому вибирайте тільки якісні дрова з клена або іншої деревини, і не забувайте стежити за станом обладнання. Успішної покупки та тепла в будинку!
Схожі статті
19.04.2023
Властивості деревини: чим відрізняються різні породи?
Властивості деревини: чим відрізняються різні породи?
Властивості деревини можуть помітно відрізнятися залежно від породи дерева. Одні мають відповідні якості для будівництва, інші - для виготовлення музичних інструментів, треті і зовсім доцільно використовувати тільки у вигляді палива. Ни..
29.06.2023
Дрова з вільхи: характеристика та властивості деревини
Дрова з вільхи: характеристика та властивості деревини
Вільху відносять до м'яких пород із середньою теплотворністю та температурою горіння. У цифрах це виражається так: Теплотворність  (при 20% вологості) 2022 ккал/дм3 Щільність (при 20% вологості) 460-540 кг/м3 ..
Нові статті
16.10.2023
Паливні брикети чи дрова: що краще?
Паливні брикети чи дрова: що краще?
Якщо у вас є твердопаливне обладнання, то рано чи пізно вас зацікавить питання: паливні брикети чи дрова – що з цих видів палива зручніше та вигідніше. Щоб дізнатися відповідь на це питання, слід порівняти дрова та брикети за основними критеріями, що ..
12.07.2023
Як краще купувати колоті дрова - у кубометрах чи складометрах?
Як краще купувати колоті дрова - у кубометрах чи складометрах?
Одвічна дилема покупців твердого палива – в якій одиниці обсягу вигідніше купити колоті дрова? Як порахувати, скільки коштує куб дров, а за скільки можна купити складометр? І чи є взагалі різниця між цими поняттями? Що таке кубометр дров? Кубічний мет..
09.07.2023
Як правильно топити дровами
Як правильно топити дровами
Жителі Київщини стикаються із необхідністю опалювати житло дровами, і для багатьох це вперше. Опалення дровами – це нескладно та надійно: їх ніхто не відключить та не забере. Для тих, хто нещодавно переїхав до сільського будиночка чи котеджу з твердопалив..