Головна » Блог » Деревне вугілля: виробництво і вибір обладнання

Деревне вугілля: виробництво і вибір обладнання

Деревне вугілля: виробництво і вибір обладнання

Деревне вугілля має масу переваг. Це екологічно чисте паливо, яке швидко розгорається, дає тривалий жар, майже не виділяє диму і не схильне до самозаймання. Багато хто задається питанням, як роблять деревне вугілля, щоб воно володіло набуло таких властивостей. Крім мангалів і барбекю, його використовують для міських камінів, а також в різноманітних виробництвах - від медицини до сільського господарства. Зокрема, воно необхідне для процесу виплавки цінних і рідкісних металів. Виробництво деревного вугілля базується на технології піролізу - термічного розкладання деревини.

Як роблять деревне вугілля в промислових обсягах?

Для виготовлення деревного вугілля у великих обсягах використовують спеціальні печі, де попередньо підготовлені дрова розкладаються в безкисневому середовищі під впливом високих температур (близько 450 С). Придбати якісні дрова в Київській області не проблема, тому такі виробництва є і в нашому регіоні. Щоб підготувати дрова, їх обов'язково очищають від кори, нарізають і просушують. А після піролізу матеріал піддають прокалці для очищення від зайвих газів і смол. Це захищає паливо від самозаймання. Потім його дістають з печі і залишають остигати протягом близько 30 годин - етап називають стабілізацією.

Дуже важливо дотримуватися технології виробництва деревного вугілля, зокрема не допускати потрапляння кисню в піч, оскільки це знижує кількість палива на виході. Порушення технологічного процесу призводить також до отримання занадто дрібної фракції.

Перед тим, як розфасувати остигле деревне вугілля, технологія виробництва передбачає також його очищення від дрібних фракцій і пилу шляхом просіювання. Нижче ми також розглянемо, як зробити деревне вугілля, без наявності спеціального обладнання.

Виготовлення деревного вугілля: які дрова використовувати?

Якість залежить не тільки від дотримання технології виробництва, але і від вихідного матеріалу. Розрізняють три класи:

 • марка А - з м'яких сортів деревини (липа, тополя, осика);
 • марка Б - з твердих сортів деревини (дуб, ясен, береза);
 • марка В - з хвойних порід (сосна, модрина, ялина).

Але навіть марку В, як вугілля для котла використовують вкрай рідко, оскільки вартість виходить значно вище, ніж антрациту або паливних брикетів, пелет.

Особливості виробництва деревного вугілля в домашніх умовах

Виготовлення деревного вугілля в домашніх умовах теж можливо. Найпростіший спосіб навіть не вимагає інвкстицій, окрім закупівлі дров. Потрібно викопати круглу яму з максимально вертикальними стінками. Досить буде глибини пів метра і діаметра близько 80 см. Утрамбувати її дно і розкласти там багаття з сухого гілля. Під час розпалювання можна використовувати хімічні рідини. Коли дно щільно покриється частково прогорілими гілками, наверх закладають просушені і очищені поліна. Найкраще це робити по колу, залишаючи невеликі зазори між колодами. Нові порції додають по мірі прогорання попереднього шару, що може зайняти кілька годин. Коли яма наповниться, її накривають травою, щільно засипають землею і утрамбовують. Також можна накрити яму залізним щитом. Після охолодження (близько двох діб), паливо можна діставати, просівати і фасувати.

технологія виробництва деревного вугілля

Виробництво деревного вугілля в домашніх умовах можна дещо модернізувати, використовуючи міцну металеву бочку. Якщо вона використовувалася для нафтопродуктів або інших хімікатів, її потрібно ретельно випалити для очищення. Це найпростіше обладнання для виробництва деревного вугілля, яке застосовується в такий спосіб:

 • на дно укладаються вогнетривкі цеглини;
 • зверху розводиться вогнище;
 • коли вугілля з багаття повністю покриє цеглу, зверху укладається решітка;
 • поверх решітки щільно укладаються дрова до самого верху бочки, краще горизонтальними рядами;
 • після появи зверху язиків полум'я, бочка нещільно накривається важким листом заліза;
 • коли дим стане сизим, бочка закривається щільно і залишається до повного охолодження.

Якщо якісь частини полін прогоріли в повному обсязі, їх можна використовувати для наступної закладки. Деревне вугільне виробництво не складне, але досить клопітке і небезпечне. Щоб захиститися від бруду, гару, а також диму і вогню, бажано використовувати рукавички, маску, окуляри, робочий комбінезон. Ще один спосіб, як зробити деревне вугілля в домашніх умовах - купити спеціальну піч, яка допоможе збільшити вихід палива.

Обладнання для виробництва деревного вугілля: різновиди

Для виробництва деревного вугілля використовується обладнання різних модифікацій. Наприклад, малогабаритні моделі підійдуть і для домашнього використання, а великі углевипалювальні комплекси будуть виправдані тільки в промислових масштабах. Найпростіша піч для виготовлення деревного вугілля функціонує за принципом вищеописаного використання бочки, тільки вона має більший обсяг, спеціальні димоходи знизу, які прискорюють процес.

піч для виробництва деревного вугілля

Печі для виробництва деревного вугілля в промислових масштабах є декількох різновидів:

 • 1-2-камерні;
 • 3-камерні комплекси;
 • ретортні печі.

Вони працюють від газогенераторного котла, основна перевага якого в рівномірному нагріванні камери. Камери для випалювання можуть мати різний обсяг, а також часто обладнані спеціальною системою допалювання піролізного газу, що забезпечує максимальну безпеку для навколишнього середовища.

3-камерні піролізні печі для виробництва деревного вугілля забезпечують безперервність роботи. У першій камері сировина сушиться, в другій відбувається піроліз, а в третій - стабілізація. Перші дві печі працюють від одного джерела тепла, що дозволяє економити витрати. При необхідності можна задіяти тільки одну камеру.

Ретортні моделі відрізняються наявністю автоматичного або ручного пересувного механізму на рейках. Сировина попередньо завантажується в реторт (спеціальний контейнер), потім в процесі подається або викочується з камери. Це істотно спрощує і прискорює виробництво, дозволяє попередньо підготувати кілька контейнерів для автоматизації процесу.

^