Головна » Блог » Марки вугілля і їх характеристики

Марки вугілля і їх характеристики

Марки вугілля і їх характеристики

Існує 19 марок вугілля - це один з найпопулярніших видів палива в нашій країні, який активно використовують, як в побутових цілях, так і в промисловості. Його вибирають через доступну вартість, тривалий час горіння, можливість застосовувати в сучасних котлах, в тому числі автоматизованих, які потребують мінімального обслуговування людиною.

Марки вугілля і їх характеристики дозволяють чітко контролювати якість цього продукту, а також обгрунтовано формувати ціни і найбільш раціонально використовувати різні види палива. Основними нормованими показниками марок вугілля виступають:

 • зольність - показує, скільки негорючого залишку після використання;
 • вологість - безпосередньо впливає на зручність транспортування, схильність до злипання і злежування, самозаймання та ККД;
 • вміст сірки - двоокис сірки згубно впливає на навколишнє середовище під час згорання, а також підвищує витрата палива;
 • вихід летючих речовин - кількість органічних сполук і продуктів розпаду мінералів, які виділяються під час горіння;
 • спікаємість - властивість переходити в пластичний стан під впливом температури без доступу повітря;
 • теплота згоряння - показує, скільки саме тепла можна отримати при повному згорянні палива.

Також сировину ділять на фракції, в залежності від розміру шматків. Фракція вугілля зазвичай вказується в маркуванні однією з букв абревіатури або позначається назвою. У нашій країні прийнято використовувати наступні значення:

 • плита (П) - від 100 мм;
 • великий / кулак (К) - 50-100 мм;
 • кулак-горіх (КО) - 25-100 мм;
 • горіх (О) - 25-50 мм;
 • невеликий (М) - 13-25 мм;
 • насіння (С) - 6-13 мм;
 • штиб (Ш) - 0-6 мм;

Також є рядовий (Р), який розділяють на шахтний 0-200 мм і кар'єрний 0-300 мм. У його складі можуть бути фракції різного розміру. Якщо ви вибираєте вугілля або дрова з доставкою в Києві, обов'язково цікавтеся не тільки маркою, але і фракцією обраного палива.

фракції вугілля

 

Вугілля антрацит характеристики

Вугілля марки А - одне з найбільш затребуваних і дорогих. Воно демонструє найвищі показники за часом горіння і тепловіддачі, крім того - має найвищу щільність. Горить майже без полум'я, виділяє мінімальну кількість диму і запаху. Ці якості зробили вугілля марки антрацит дуже затребуваними не тільки в побутовому, а й в промисловому секторі.

Незважаючи на те що вугілля антрацит характеристики має дуже привабливі, багато виробництв і ТЕС намагаються перейти на інші види палива.

У нашій країні видобувають вугілля марки АШ, АС, АМ, АО, АКО, АК. З вугільних шахт сировину відправляють на вуглепереробні фабрики, де її сортують по фракціям і відправляють на ринок збуту. Всі розміри цього палива однаково затребувані. Насіння або вугілля марки АС характеристики по відсутності диму і неприємного запаху має такі ж, як і горіх або великий, а коштує дешевше. Зазвичай дрібну фракцію засипають на ніч, зверху розпеченої великої вона буде прокидатися через колосники, при цьому прогорає достатньо довго. Вугілля АМ характеристик найчастіше використовують для заводів і підприємств, в побуті для твердопаливних котлів.

Вугілля марки Г: особливості

Газове вугілля має наступні характеристики :

 • вологість - зазвичай не більше 10%;
 • зольність - може варіюватися від 7 до 35%, але частіше за все становить 10-15%;
 • вихід летючих речовин (група 2Г - від 30%, 1Г - від 38%, малозольні марки - від 42%).

Використовується для опалення житлових будинків та в енергетичній галузі, зокрема, для виробництва формованого коксу і сферичних абсорбентів.

Що таке вугілля марки Д?

Вугілля марки Д має високу тепловіддачу, тому його відносять до енергетичного вугілля. Використовується в енергетичній галузі, а також для побутових цілей. Довгополуменеве вугілля має такі характеристики:

 • вихід летючих речовин більш 40-48%;
 • вміст сірки до 0,5%;
 • зольність 6-10%;

Характеристики вугілля марки Д дозволяють йому бути відмінною сировиною для виготовлення синтетичного рідкого палива, виробництва формованого коксу і сферичних абсорбентів, низькотемпературного (до 700 градусів) коксування.

Чим примітне вугілля марки ДГ?

Вугілля марки ДГ має змішані від двох попередніх характеристики, оскільки є перехідною сполучною між довгополум'яним і газовими. Від газового відрізняється більш високою механічною міцністю, а від довгополум'яного - спікливістю. Вугілля марки ДГ активно використовується, як в побуті, так і на підприємствах. Вонн легко розпалюється, має доступну вартість, довго горить і підтримує високу температуру, не схильне до самозаймання. Завдяки механічній міцності в марці переважає велика і середня фракція. Одне з найпопулярніших - вугілля ДГ 13-100 має наступні характеристики:

 • зольність до 11%
 • вологість до 9,5%
 • летючі речовини до 38%;
 • вміст сірки 1,5-2,5%;
 • теплота згоряння 6000-8000 ккал/кг.

Марка досить універсальна, підходить для твердопаливних котлів, опалення житлових приміщень, промислових об'єктів.

Які ще є марки вугілля в Україні?

Це далеко не повний перелік марок, який активно використовуються в нашій країні і доступні до придбання на ринку.

марки вугілля в Україні

Буре вугілля (Б) вважається менш цінними і є перехідним паливом між торфом і кам'яним вугіллям. Однак на відміну від останнього воно залягає на меншій глибині і простіше у видобутку. Серед мінусів - висока вологість і зольність, менша в порівнянні з кам'яними тепловіддача. Летких речовин понад 45%. Проте, ця марка використовується в якості енергетичного палива, а також сировини для отримання рідкого палива, газу і добрив, підходить для коксування з подальшим використанням в металургії.

Вугілля марки Ж, або жирне, вважається найціннішим з коксівного; кокс, що виходить має дуже високу структурну міцність. Затребуване в чорній металургії, виробництві сталі і чавуну. Виділяють також різновид ГЖО, який підходить для коксування (виключаючи кокс для металургії), комунально-побутових потреб.

Вугілля марки К - коксове, призначене для отримання кондиційного металургійного коксу, якість якого можна підвищувати шляхом змішування сировини з іншими марками. Один з підвидів - коксовий жирний (КЖ) має найвищі показники коксованості, підходить для змішування з іншими марками.

Вугілля марки Т -  взагалі не спікається. Крім комунально-побутового сектора використовується в електроенергетиці, зокрема електродному виробництві.

Слабоспечуване (СС) використовують на великих електростанціях, в промислових котельнях, комунально-побутовому секторі. Воно має вологість 8-9%, вміст сірки менше 0,8% і зольність від 8 до 45%.

Є такі комбіновані і проміжні марки, як:

 • коксове виснажене;
 • коксове, що слабо спікається нізкометаморфізоване;
 • коксове, що слабо спікається;
 • виснажене, що спікається;
 • виснажене що слабо спікається;
 • газовий жирне.
На які характеристики вугілля звернути увагу, вибираючи паливо?

Марки вугілля України різноманітні, як за якістю, складом, так і за сферами застосування. Але один з найважливіших напрямків вугледобувної промисловості - забезпечення теплом населення. Вибираючи це паливо, потрібно враховувати цілий ряд показників, які безпосередньо впливають на ефективність використання його в опаленні. Одними з найважливіших характеристик вугілля в цьому плані вважаються:

Калорійність - показує, скільки тепла виділиться в процесі згоряння. Найвищий показник у антрациту і коксівного, а найнижчий - у бурого. Однак коксівне не підходить для побутових котлів опалення, оскільки може пошкодити обладнання, аж до повного виходу з ладу.

Зольність - чим нижче відсоток зольності, тим менше в паливі домішок, які не горять. Відповідно, чим вище цей показник, тим частіше доведеться чистити котел. У якісного палива показник зольності максимум 15%, а дешеве низькосортне цілком може мати і більше 30%.

Вологість - вона буває внутрішня і поверхнева. Надлишок вологи негативно позначається на горінні. Поверхневу можна знизити шляхом провітрювання, а ось внутрішня виходить лише в процесі горіння. Підвищену вологість можна визначити навіть візуально, на неї вказує наявність великої кількості злиплих частинок.

Основні марки вугілля для опалення - це антрацит, довгополум'яне, довгополум'яне газове. Антрацит має не тільки високі якісні показники, а й відрізняється від інших марок візуально. Його можна визначитит по насиченому чорному кольору і вираженому глянцевому блиску.

Вибираючи вугілля для сучасного твердопаливного котла, обов'язково звіртеся з технічною документацією обладнання. Виробники завжди вказують оптимальний вид палива, який допоможе отримати максимальну ефективність використання. Незважаючи на те, що багато котлів універсальні і здатні працювати не тільки на рекомендованій марці, але і на аналогах, переходити на більш дешеве паливо не варто. Це істотно знизить не тільки ККД котла, а й може призвести до різних збоїв і необхідності додаткового обслуговування.

Якщо ви підбираєте паливо для традиційної печі, керуватися доведеться власним досвідом або порадами знаючих господарів. Найчастіше такі топки показують найвищий результат при комбінуванні марок. Наприклад, для розпалювання використовується трохи довгополуменевого-газового, потім закладається антрацит середніх фракцій, який дасть найбільшу кількість тепла, а на ніч - дрібні фракції для підтримки комфортної температури до ранку.

^