Головна » Блог » Теплотворна здатність дров різних порід

Теплотворна здатність дров різних порід

Теплотворна здатність дров різних порід

Якщо ви використовуєте деревні поліна не тільки для того, щоб милуватися вогнем каміна, а ще й для обігріву приміщення, то вас напевно цікавить такий параметр, як температура горіння дров. Він показує, наскільки ефективним буде паливо, скільки тепла воно буде віддавати. Теплотворна здатність дров безпосередньо залежить від породи деревини, вологості полін і обсягу, повітря, яке надходить в топку. Здатність виділяти ту чи іншу кількість тепла показує така характеристика, як калорійність дров. Одна калорія дорівнює обсягу теплової енергії, здатному нагріти 1 грам води на 1°С. Калорійність популярних порід деревини:

  • дуб – 4857;
  • береза – 4919;
  • сосна – 4907;
  • вільха – 4878;
  • ялина – 4857.
Тепловіддача дров: порівняльна таблиця

Однак те, наскільки ефективним буде паливо, залежить не тільки від його калорійності, а й від тепловіддачі дров. Від цього показника також залежить ціна на дрова. Щільність деревних волокон і інші особливості впливають на те, який відсоток від температури горіння дерева воно буде віддавати в навколишнє середовище. Для порівняння ознайомтеся з наступними даними:

  • дуб – 900оС, 75%;
  • береза – 816оС, 68%;
  • сосна – 624оС, 52%;
  • вільха – 552оС, 46%;
  • ялина – 600оС, 50%.

Це тепловіддача дров в таблиці, де ви можете бачити максимальну температуру горіння і відсоток жаропроізводітельності..   

Температура горіння дерева при різній вологості

Наведені вище дані можуть значно відрізнятися, в залежності від вологості полін. Чим вище вологість, тим нижче буде теплотворність дров, окільки частина енергії буде витрачатися на випаровування вологи з палива. Також слід врахувати особливості деревини: березові дрова дають багато тепла, але горять досить швидко.  Наприклад, якщо калорійність сухого дуба 4857, то при підвищенні вологості всього на 15% вона падає до 3660 калорій. А кількості енергії, що витрачається на випаровування 15% вологи з кілограма дров, досить для нагрівання до кипіння 10 літрів води.

Від вологості залежить і температура займання дерева - чим більше води в волокнах деревини, тим складніше її розпалити. Тому сирі поліна рекомендується використовувати лише тоді, коли вогонь добре розгорівся. 

Відповідно, дані з таблиці можна використовувати лише для порівняльного аналізу, оскільки на практиці абсолютно сухих дров не буває. Свіжозрубана деревина має вологість 45-65%, а через рік просушування в дровітні чурки все одно залишаються вологими на 15-20%. Крім того, питома теплота згоряння дров буде залежати і від інших факторів, наприклад, конструкції вашої печі або котла.       

Теплота згоряння дров і подача повітря

Теплота згоряння дров знижується також з обмеженням подачі кисню. Кисень необхідний для підтримки процесу горіння, але часто його доступ перекривається заслінкою, щоб паливо перегорало повільніше. Це актуально для дров з сосни, враховуючи їхні особливості. У підсумку ми економимо на частоті підкидання палива, але недоотримує від нього тепла. Так температура багаття з дров зазвичай вище, ніж температура згоряння полін в закритій топці. Щоб домогтися максимальних показників, необхідно підтримувати співвідношення:

С + 2Н2 + 2О2 = СО2 + 2Н2О + Q (теплота).

При недостатній кількості кисню під час згорання утворюється чадний газ, який йде в димохід недопаленом. Щоб такого не траплялося, потрібно налаштувати роботу твердопаливного котла в максимальному режимі з достатньою кількістю повітря, що поступає. Істотно допомагає підвищити тепловіддачу установка буферної ємності.  

Як бачите, на те, наскільки тепло буде в вашому домі взимку, впливає не тільки температура займання дерева, калорійність деревини та жароутворення, а й стан полін, конструкція котла або печі, ККД самого теплогенератора. Тим не менше, радимо придбати якісні кленові дрова чи паливо з тої породи деревини, характеристики якої вас повністю влаштовують. 

^