Головна » Блог » Властивості деревини: чим відрізняються різні породи?

Властивості деревини: чим відрізняються різні породи?

Властивості деревини: чим відрізняються різні породи?

Властивості деревини можуть помітно відрізнятися залежно від породи дерева. Одні мають відповідні якості для будівництва, інші - для виготовлення музичних інструментів, треті і зовсім доцільно використовувати тільки у вигляді палива. Нижче розглянемо найпоширеніші види деревини і властивості, якими вони володіють.

Основні властивості деревини

Всі породи можна розділити на категорії, які об'єднані тим чи іншим    показником. Найбільш часто при вивченні характеристик деревини їх ділять на хвойні та листяні. 

основні властивості деревини

Хвойні використовуються на будівництві і виготовленні різних предметів інтер'єру. Вони досить легко піддаються обробці, мають приємний аромат і високий вміст смол, що забезпечує стійкість до гниття і впливу навколишнього середовища. Найбільш затребувана у виробництві пиломатеріалів сосна. Друге місце у ялини - вона поступається своїм прямим конкурентку через більш низький вміст смол, а також наявність великої кількості сучків, які ускладнюють обробку. 

Листяні породи практично не мають запаху. Їх додатково поділяють на твердолистяні і м'яколистяні. Найзнаменитіший представник твердих порід - дуб. Він дає чудовий матеріал для виготовлення висококласної меблів, міцних підлогових покриттів, ефективного палива - можете вибрати дрова тут

У дуба властивості деревини багато в чому обумовлені наявністю дубильних речовин, які роблять дерево стійким до гниття і дуже міцним. Дубові деталі добре гнуться, покриваються навіть найскладнішим різьбленням, не коробляться і не деформуються при правильній обробці. 

Найтвердіша з листяних - акація, властивості деревини цього дерева відмінно підходять для облицювання більш м'яких порід. Також акація має цікаву властивість - темніти на повітрі і набувати більш виразної текстури яскравого жовто-коричневого кольору.  

Хорошими якостями для меблевої промисловості має ясен: його волокна створюють красиву структуру, тому дерево часто використовується для виготовлення шпону. 

А ось береза ​​властивості деревини має не такі високі, вона схильна до гниття, сильної усушки, викривлення. Однак дрова з цього дерева цінують за здатність легко розгоратися навіть в сирому вигляді.

М'яколистяні породи - це вільха і осика. У вільхи властивості деревини відмінно підходять для художньої та декоративної обробки. Вона легко полірується, не жолобиться, швидко сохне, піддається різьбленню. Осика також часто використовується для виготовлення виробів: вона не розтріскується, добре склеюється, стійка до шкідників.  

механічні властивості деревини

Механічні властивості деревини

Найбільш значимі механічні властивості деревини:

  • щільність;
  • твердість;
  • міцність.

Щільність вимірюється в кг/м3. Чим вище цей показник, тим менш схильний до стирання матеріал. Також щільність має значення для міцності: часто більш важкі породи і більш міцні.  

Твердість вимірюється в МПа і показує властивості деревини різних порід до опору з боку більш твердих тіл. Чим твердіше порода, тим більше зносостійкими будуть деталі. Але, наприклад, рубати тверді породи нелегко, тому, якщо ви розглядаєте дуб або клен в якості палива, краще відразу замовити дрова колоті

Під міцністю розуміють опір руйнуванню під дією механічних навантажень. Причому її вимірюють в різних станах, наприклад:

  • розтягуванні вздовж волокон;
  • розтягуванні поперек волокон;
  • стисканні вздовж волокон;
  • стисканні поперек волокон.

Залежно від цілей подальшого використання може аналізуватися також міцність сировини до сколювання, стирання і т.д. 

Інші властивості деревини різних порід

Основні властивості деревини - кращий спосіб зрозуміти, для чого буде придатний матеріал. Але крім них існує також маса додаткових характеристик, якими керуються в промисловості. Наприклад, перш ніж вибрати обрізну дошку для обробки, багато фахівців цікавляться такими параметрами матеріалу, як стійкість до біопошкодження, стабільність форми, можливість вбирати захисні засоби та іншими. 

Так що породи деревини і їх властивості - не така проста тема, як може здатися на перший погляд, і вивчати її можна дуже довго. 

^