Головна » Блог » Як правильно колоти дрова?

Як правильно колоти дрова?

Як правильно колоти дрова?

Процес перетворення дерева в дрова нескладний, але досить трудомісткий. Спочатку стовбур і гілки пиляють на поліна довжиною 35-40 см, а потім поліна поздовжньо розсікають на більш дрібні частини. Колка дров може здійснюватися, як сокирою, так і деякими іншими інструментами і спеціальними верстатами. Далеко не всі сьогодні знають, як правильно поводитися з полінами, які інструменти використовувати. Тому стаття буде цікава, перш за все, тим, хто хоче зайнятися самостійною заготівлею цього палива. Розглянемо докладніше, як правильно рубати дрова, які способи і хитрощі для цього існують.

Як правильно рубати дрова?

Перед тим, як рубати дрова, потрібно підібрати хороший інструмент. Найбільше підходить для цих цілей спеціальна сокиру-колун. Підбирають її індивідуально, оцінюючи такі якості, як зручність і довжину рукоятки, форму леза, загальну вагу. Правильно підібраний колун допоможе колоти дрова набагато швидше, витрачаючи при цьому менше зусиль. На перший погляд таку сокира може здатися меншою і слабшою від класичної, але при належній вправності нею можна легко розколоти навіть самі товсті поліна.

Також запам'ятайте такі прості правила, як колоти дрова:

 • чим коротше поліно, тим легше його розколоти;
 • важко розколювати не так товсті поліна, як сучкуваті;
 • в мороз будь-яка деревина розколюється легше.

Якщо ви працюєте з сучкуватими цурками або заготовлює дрова твердих порід, може трапитися таке, що лезо сокири застрягне в тріщині чурки, так і не розколовши її повністю. Не намагайтеся дістати його, витягаючи за рукоятку. Набагато простіше і швидше перевернути колун лезом з чуркою вгору, а обухом вдарити по іншому поліну.

Під час роботи ставте ноги трохи ширше плечей. Це забезпечить стійкість, а також захистить від випадкових травм під час промаху або поломки сокири.

Як швидко колоти дрова?

Незважаючи на те, що дрова колоті в Києві придбати не проблема, деякі люди вважають за краще купувати поліна або чурки для самостійної кілки. Якщо ви належите до їх числа, то вас напевно зацікавить інформація, як швидко колоти дрова.

Для початку потрібно підготувати своє робоче місце. Виберіть товсту колоду або чурбак, який буде підставкою. Головне, щоб чурбак був великим в обхваті, з максимально рівними зрізами. Що стосується висоти, то єдиної думки, як правильно колоти дрова, немає. Одним зручніше це робити на більш низькій підставці, іншим - на більш високій, так що орієнтуйтеся на особисті переваги. Встановіть чурбак на рівній поверхні, переконайтеся, що він не хитається. Також перевірте, щоб в радіусі кількох метрів не було нічого "ніжного", оскільки іноді частини полін під час роботи відлітають, причому не тільки по напрямку маху колуна. Вільним має бути простір і над головою, бо в процесі сокира може зачепитися за мотузку для білизни або гілку і це  призведе до травми.

як правильно колоти дрова

Далі по черзі ставте поліна на чурбак і розколюйте, застосовуючи такі техніки:

 • тонкі чурки (діаметром до 25 см) найпростіше розколювати на дві половини через центр, потім при необхідності на більш дрібні частини;
 • товсті поліна спочатку розбиваються на плоскі плашки, потім кожна з них на частини потрібного розміру;
 • якщо на зрізі деревини є тріщина, найпростіше розколоти цурку по ній;
 • для малих полін використовуйте один сильний удар, для товстих - кілька несильних послідовних;
 • намагайтеся, щоб лінія розколу не проходила через сучки - це заощадить ваші сили;
 • що б легше розрубати сучок потрібно рубати уздовж нього або розпиляти цурку навпіл.

Якщо ви використовуєте сокиру або колун з дерев'яною ручкою, перед роботою можна замочити їх приблизно на 1 годину у воді. Деревина розбухне і лезо буде більш щільно сидіти на підставі. Пам'ятайте, що якщо процесс коління дрів вас не приваблює, завжди можна купити готові або спробувати брикети Nestro, альтернативні види палива.

Чим краще колоти дрова?

Вибір правильного інструменту також істотно полегшує і прискорює роботу. Складно сказати однозначно, чим краще колоти дрова. Все залежить від обсягу, особливостей деревини та особистих уподобань. Як вже говорилося вище, колун краще класичної сокири. Одна з його ключових особливостей - клиноподібна форма топорища і більш збалансована вага. В ідеалі потрібно використовувати 2 колуни з різною вагою: важкий - для розколювання товстих чурок на плашки, більш легкий - для тонких полін і розколювання плашок на частини. Це заощадить ваші сили, бо від ваги сокири безпосередньо залежить те, як довго ви зможете працювати.

Колка дров без сокири

Якщо ж робота з сокирою це не ваше, потрібного інструменту просто немає або обсяг заготовлюваного палива дуже великий, можна використовувати і інші засоби. Колоти дрова без сокири легко, головне - вибрати оптимальний спосіб, з огляду на ваші потреби і можливості. Для цього можна використовувати не тільки спеціальні верстати або дроворуби, а й підручні засоби - наприклад, перфоратор. А як саме це зробити - розглянемо нижче.

Колка дров на верстаті: що з себе представляє пристрій?

Якщо обсяг заготовленого палива великий і вручну з ним впоратися буде важко, можна використовувати спеціальні верстати або дроворуби, які бувають:

 • гідравлічні;
 • механічні;
 • електричні;
 • бензинові;
 • рейкові.

Вони розрізняються не тільки швидкістю обробки полін, а й способом подачі чурок, загальною часткою участі оператора в процесі. Існують, як відносно недорогі моделі, які можна придбати для дачі, так і потужні професійні верстати, які виправдані тільки в масштабах виробництва.

Для домашньго коління дров верстат повинен бути не тільки недорогим, але і простим в обслуговуванні й жорстоким у поводженні. Оптимально підійде електричний горизонтальний колун з гідравлічною системою. Рейкові дроворуби вважаються найбільш продуктивними, проте їх вартість робить пристрої доступними тільки для виробництв.

Колка дров конусом: особливості

У домашньому побуті користується популярністю кілочка дров конусом. Це спеціальний верстат, який також називають дровокол "морквина". Робоча частина являє собою обертовий конус з рискою у вигляді різьблення. Для расколки поліно просто розміщується впритул до вістря конуса, завдяки різьбленню останнього легко входить в деревину і розділяє її на частини. Переваги такого способу в тому, що вам практично не потрібно прикладати зусилля, а чурбаки ніколи не розлітаються на всі боки.

пристосування для колки дрова

Як колоти дрова перфоратором?

Також можна колоти дрова перфоратором, для цього використовуйте насадку конус або найбільшу насадку-лопатку. Серед переваг цього методу не тільки швидкість роботи, але і точність різу деревини.

Як бачите, колка дров без сокири може бути ефективною навіть із застосуванням підручних засобів і інструментів.

^